Archbishop Denis Hart


 

Archbishop Denis Hart was born at East Melbourne on 16 May 1941, the eldest of three children of Kevin James Hart and Annie Eileen Larkan. His primary education was at St John's Marist Brothers, Hawthorn 1946-53 and Xavier College, Kew 1954-59. He studied for the priesthood at Corpus Christi College, Werribee 1960-63 and Corpus Christi College, Glen Waverley 1963-67. He was ordained to the priesthood at St Patrick's Cathedral, Melbourne on 22 July 1967 by Most Reverend A F Fox DD, the then Auxiliary Bishop. 

On 10 November 1997 he was named Titular Bishop of Vagada and Auxiliary Bishop to the Archdiocese of Melbourne and was consecrated on 9 December 1997. As a Bishop he has retained all of the above offices and in addition to Diocesan ministries has worked in the Southern Region of the Archdiocese. He was Secretary of the Bishops of the Province of Melbourne and a member of the Australian Catholic University. 

On 22 June 2001 he was appointed Archbishop of Melbourne. On 29 June 2001 he received the Pallium in St Peter's Square, Rome with the other newly appointed Archbishops at the hands of Pope John Paul II. On 1 August 2001 Archbishop Hart took possession of the See of Melbourne.

Read Archbishop Hart’s full biography here